Klawiatura BTC FT7000 – czyszczenie

Klawiatura BTC FT7000

Tym razem trochę o peryferiach

…a konkretnie o klawiaturze BTC FT7000. Klawiatura oparta jest na układzie C30401AE i posiada 101 klawiszy. Posiada wtyk DIN, czyli jeszcze przed PS/2; czasy już prehistoryczne.
Potrzebna mi była płyta z wtykiem DIN by w końcu móc testować płyty główne w standardzie AT. Klawiatura ta czekała na czyszczenie już dość długo, aż w końcu się tego doczekała.

Konserwacja FT7000

Czyszczenie sprowadzało się do wyjęcia klawiszy. I już w tym etapie byłem zaskoczony, ponieważ w nowych klawiaturach „gumkowych”, same te gumki stykowe odbijają klawisz do domyślnej pozycji. A w tej klawiaturze jest zupełnie oddzielny system styków i odbijania klawiszy. Gumki, które odbijają klawisze, znajdują się zaraz pod nimi, a stykami są małe gąbeczki pokryte srebrną folią.

Kolejny etap to usunięcie tych gumek i otworzenie klawiatury. Następnie odłożenie styków w bezpieczne miejsce i wyjęcie płyty głównej.
Potem wymyłem dokładnie klawisze i gumki, a obudowę wyszorowałem cifem w wodzie.
Potem wszystko wysuszyłem i złożyłem do kupy. Niestety podczas czyszczenia, gdzieś straciłem 2 gumki i w klawisze wracają do pozycji domyślnej, tylko dzięki gąbkom w stykach które są dość słabe.

Klawiatura znów działa jak nowa i tak wygląda.

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.

Możesz również polubić…