Elwro 144 – Kalkulator z PRL z wyświetlaczem VFD

Kalkulator Elwro 144

Kalkulator Elwro 144

Elwro 144 produkowany był w latach 70 i późniejszych przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Mera-Elwro. Elwro produkowało również komputery (np. RIAD i Odra), kalkulatory i osprzęt komputerowy (np. pamięci ferrytowe).

Specyfikacja:

  • Procesor: Unitra MC14007
  • Wyświetlacz: VFD, 8 segmentów + 1 dla znaków specjalnych
  • Zasilanie: 220V 50Hz
  • Klawiatura: Włącznik, procent, pierwiastek kwadratowy, opcje pamięci

Konserwacja

Kalkulator rozkręciłem w celu wyczyszczenia go. Wnętrze wyczyściłem za pomocą pędzla i poprawiłem wspornik wyświetlacza który się wyłamał z PCB.
Po złożeniu urządzenia przeszedłem do fazy testów. Podłączyłem i uruchomiłem kalkulator i… działa! Jednakże klawiatura jest na tyle zużyta że niektóre klawisze wciskają się podwójnie lub w ogóle. Niestety klawiatura ma taką budowę, że jej rozbieranie jest bardzo ciężkie i praktycznie niemożliwe więc nie mam możliwości wyczyszczenia styków (EDIT: Według czytelnika rozebranie klawiatury jest możliwe. Jednakowoż nie mam już kalkulatora od dawna oraz wolałem nie ryzykować). Nie chcę kalkulatora zniszczyć.

Co z tym urządzeniem zrobić? Rozebrać szkoda, kawał historii. Sprzedaż niezbyt opłacalna. Może oddać do muzeum? Co myślicie? Komentujcie, lajkujcie fanpage i zajrzyjcie do innych moich artykułów!

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.

Możesz również polubić…