Router Netia Spot – konserwacja i testy

NetiaSpot

Stałem się właścicielem modemu ADSL z wbudowanym routerem WiFi – Netia Spot.

Specyfikacja:

  • Procesor: Lantiq ARX168 333MHz
  • RAM: 32MB
  • Pamięć Flash: 64MB NAND + 512KB SPI
  • Porty: 3 porty LAN 100Mbps, 1 WAN 100Mbps, 1 DSL, 2x USB 2.0
  • WiFi: brak anten zewnętrznych, tryby B/G/N
  • Port diagnostyczny Serial: Tak – wewnętrzny
  • Funkcje: Serwer druku, Zapora Sieciowa, Udostępnianie multimediów, DDNS, Pamięć zewnętrzna, obsługa modemów 3G Netia

Router rozkręciłem, wyjąłem płytę główną a cała obudowę umyłem. Po osuszeniu i wyczyszczeniu z kurzu płyty głównej wszystko złożyłem do kupy.
Router dostałem niestety bez zasilacza, jednakże nie było trudno dostać odpowiednik na allegro. Pasują zasilacze z D-Linków i TP-Linków. Ważne aby miały odpowiednie parametry: 5V 2,5A.

Niestety testy były baardzo okrojone, ponieważ mój router główny z jakiegoś powodu nie chciał przydzielić Netia Spotowi adresu z DHCP i nie był on widoczny w podłączonych urządzeniach. Nie wykluczam że router Natia Spot pracuje w trybie bridge ale nie jestem tego pewien.
Test sprowadzał się do podłączenia urządzenia, zalogowania się do panelu i sprawdzenia poprawności działania portów i samego urządzenia.
Wszystkie porty LAN, USB i port WAN działa. Nie mam możliwości sprawdzenia portu DSL.

W przyszłości, na 90%, napisze workloga z procesu modyfikowania tego routera. Router zdecydowanie mi się przyda, jednak z okrojonym firmware Netii i kontem „użytkownika” zamiast „admina” niewiele zdziałam. Dostępne sa jednak w sieci customowe firmware, np. OpenWRT lub projekt SuperSpot. Jednak by wykonać taką modyfikację potrzebuje konwertera USB – TTL RS232. Są one do zdobycia na allegro dość tanio.

Zapraszam do lajkowania fanpage, udostępniania i komentowania!

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.

Możesz również polubić…