Tworzenie przejściówki ATX na AT

Przejściówka ATX do AT

Po co?

Jako że posiadam płytę w standardzie Baby AT i ani jednego zasilacza AT i ciężko już zdobyć takowy zasilacz, a że nie brakuje mi zasilaczy ATX postanowiłem stworzyć taką przejściówkę.

Montaż!

Poszperałem w internecie i za pomocą schematów (pinoutów) wtyczek ATX i AT stworzyłem taką przejściówkę. Zajęło mi to dość sporo czasu ale było dość proste do stworzenia. Zebrałem z dwóch, starych zasilaczy ATX wtyczki AUX której dziś się już też nie używa lecz ma taki sam kształt jak AT. Kable uciąłem i ocynowałem i przylutowałem do nich dłuższe kable w odpowiednich kolorach zgodnych ze standardem AT by nie pomylić przewodów. Następnie na luty nałożyłem koszulki termokurczliwe. Ze starej, uszkodzonej płyty ATX pozyskałem gniazdo ATX 24pin i przylutowałem do odpowiednich pinów przewody i znów nałożyłem koszulki termokurczliwe. W gnieździe do pinów PS_ON i GND przylutowałem przewody do których przylutowałem włącznik (płyty AT nie mają same w sobie włącznika i nie obsługują go). Wszystkie piny oczywiście zabezpieczyłem koszulkami. Przewody wszystkie by nie były luźne spiąłem opaskami zaciskowymi.
Przejściówka działa poprawnie i dobrze. Nie ma problemów.

Wtyczki AT z przewodami nie ocynowanymi i z przewodami przylutowanymi oraz przewodami zabezpieczonymi:

 

Gotowa przejściówka z wtyczkami, gniazdem i włącznikiem:

 

Schemat połączenia wtyczek (by móc uruchamiać zestaw należy połączyć pin PS_ON i GND):

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.

Możesz również polubić…