Stacja robocza Compaq AP-400

Komputer Compaq AP400

Zakupiłem wczoraj stacje roboczą Compaq AP 400

(ftp://ftp.compaq.com/pub/supportinformation/forum/workstations/ap400ref.pdf) za 14 zł (chciałem podziekować jeszcze raz panu Robertowi). Komputer ten ma 2 procesory fizyczne oraz działa z pamięciami z korekcją błędów ECC, posiada 2 sloty ISA i 4 sloty PCI oraz kontroler SCSI. Posiada też 2 zatoki 5,25” na np. napędy optyczne oraz 2 zatoki 3,5” na np. dysk i napęd floppy. Mój ma 256MB SDRAM (dzielone na 2 kości oczywiście ECC). Do czego mi potrzebna? Głównie do zabawy, nauki i dowiedzeniu się czegoś o starej technologii.

Poniżej zdjęcia z konserwacji stacji:

Muszę przyznać że zapach który wydobył się z wnętrza zaraz po otwarciu przypomina taki zapach jakby ktoś otworzył stary amplituner Unitry XD Zdjęcie stacji zaraz po otwarciu:

image

Od razu zacząłem rozbierać na części pierwsze. Zaskoczyłem się obecnością 2 wentylatorów 80mm firmy Arctic Cooling. Widac tu też metalowy wspornik z zamontowaną na niej kartą ze slotami ISA i PCI:

image

Byłem zaskoczony faktem że płyta pozwala na wymianę sekcji zasilania dla każdego procesora osobno. Poniżej też zdjęcia różnych podzespołów wyjętych z wnętrza.

Sekcja zasilania w postaci “karty”:

image

Jeden z dwóch procesorów Intel Pentium III 700MHz:

image

Pamięć RAM:

image

Karta grafiki:

image

Oraz goła płyta oraz zdjęcie ekranu po złożeniu peceta w całość i odpaleniu:

image

image

Niestety przy demontażu “rozgałęźnika” dla wentylatorków urwały się jego przewody więc tymczasowo procesory nie mają chłodzenia. Oraz co uniemożliwia mi zrobienie czegokolwike na maszynie to to że nie obsługuje ona klawiatury USB przez co zmuszony jestem znaleść jakąś na PS2.

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.