Serwer na Xeonie E5405

Serwer na Xeonie

Jakiś czas temu rozpocząłem pewien projekt – stworzyć możliwie jak najtańszym kosztem serwer pod grę Minecraft na modach, dokładnie ma moim autorskim modpacku. Nie pamiętam kiedy dokładnie rozpocząłem prace.

Aktualny stan projektu wygląda tak, że posiadam już obudowę kupioną za 20 zł na portalu aukcyjnym. Obudowa ta to jakiś codegen chyba. Nie jest ważne jaka dla mnie. Byle było do czego wpakować flaki. Kolejną rzeczą był zasilacz wysłużony 350 watowy zasilacz Codegen który pracował w moim PC kiedyś. Płyta główna ASRock G41C-S którą dostałem za darmo od znajomego. Wystarcza do moich potrzeb. Następna rzeczą jest dysk Samsung 40GB ATA który dziś został wymieniony na dysk tej samej firmy 60GB ATA. Jest cichszy oraz trochę szybszy. Procesor to jak na razie Core 2 Duo. Niestety na ten moment nie mam jak sprawdzić co to za CPU konkretnie a sam nie pamiętam. W każdym razie zostanie już dziś wieczorem zastąpiony procesorem Intel Xeon E5405. Cała platforma jest wyposażona w dwie kości RAM. Jedna kość 2GB a druga 4GB. Obie są DDR3 1333MHz lecz pracują w trybie 1000MHz. Maszyna posiada zintegrowaną kartę sieciowa na płycie.

Procesor dotarł dziś po południu. Od razu zabrałem się za przeróbkę gniazda.

image

Jak widać wycinanie zakończyło się sukcesem. Nie wygiąłem żadnego pinu mimo że pierwszy raz to robiłem.

Po tym nakleiłem adapter.

image

Po naklejeniu adaptera włożyłem procesor w podstawkę. Wskoczył z oporem ale docisk jest. Po złożeniu wszystkiego do kupy i podłączeniu uzyskałem taki widok za pierwszym razem po wejściu do BIOS:

image

Serwer działa wręcz wyśmienicie c: Czuć szybszą pracę na Xeonie. Wkrótce odbędą się testy całej platformy.

Prawdopodobnie wkrótce jeżeli serwer gry ruszy na 4GB RAM i nie będzie problemów to płyta główna wraz z CPU i RAMem pójdzie do mojego PC a sprzęt z mojego PC do serwera (4GB RAM DDR2, Core 2 Quad Q6600).

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.

Możesz również polubić…