Klimatyzator do pokoju DIY!

Klimatyzator DIY

Teraz coś trochę z innej beczki idealnego na ciepłe, letnie dni. Bo ileż można tylko o tych komputerach, co nie? 😀
Tym razem pokażę wam jak stworzyć bardzo tanio prosty, domowy klimatyzator.

Co będzie potrzebne?

  • Pojemnik – może być kartonowy, plastikowy lub styropianowy. Byle mieściły się w nim butelki z lodem
  • Wiatrak – ja wybrałem 120mm wentylator komputerowy wygrzebany ze starego zasilacza. Można też użyć wentylatora ściennego do wentylacji domowej
  • Styropian – jeżeli nie użyliśmy styropianowego pojemnika, dobrze by było styropianem wyłożyć wnętrze pojemnika by uodpornić je na skraplająca się wodę, oraz by chłód zatrzymywał się w pojemniku a nie rozpraszał się po ściankach
  • Uszczelnienie – jeżeli pudło jest kartonowe, dobrze by było zabezpieczyć je przed wodą

Ja użyłem pudła kartonowego kupionego w Castoramie za niecałe 4 złote. Brązowe, składane pudło na archiwa.
Jako styropianu użyłem styropianowych kasetonów o grubości 5mm i wykleiłem nimi wnętrze odpowiednio je przycinając. Klej jaki użyłem to Castoramowy klej montażowy uniwersalny. Nie rozpuszcza styropianu.
Ja uszczelniać nie musiałem. Tak dopasowałem płaty styropianu że same uszczelniają pudło. Jednak wy do uszczelnienia możecie użyć jakiejś folii, silikonu (uszczelniając nim szczeliny między styropianem) lub czegoś innego co wam przyjdzie do głowy.

Montaż

Zacząłem od złożenia pudła, pobrania wymiarów i wycięcia odpowiednich paneli z kasetonów. Potem nałożyłem na panele klej i przykleiłem panele ze styropianu do wnętrza pudła.
Wyciąłem nożem otwór pod wentylator i wlot powietrza. W moim przypadku wentylator znajduje się u dołu pudła i wyciąga z niego zimne powietrze, a wlot znajduje się u góry i jest mniejszy niż wylot, dzięki czemu powietrze ma więcej czasu na oziębienie się. Wentylator dodatkowo jest zabezpieczony grillem ozdobnym również pozyskanym z zasilacza ATX. Wentylator zasilam zasilaczem 9V 1A. Tylko tymczasowo. W przyszłości zamienię go na 12V zasilacz. Wentylator przykręciłem za pomocą długich wkrętów do pudła. Trzyma się wystarczająco mocno.
Jeśli ktoś ma talent artystyczny, może pudło ozdobić lub pomalować. Ja uznałem że to niepotrzebne mi.

Jak to działa?

Pudło wypełniamy wcześniej zamrożonymi butelkami 0.5L z wodą. Wentylator wysysając zimne powietrze z pudła tworzy w nim podciśnienie a ciepłe powietrze wchodzi przez wlot i ochładza się na butelkach. Proste a jakże skuteczne. Im więcej butelek w pojemniku, tym dłużej i efektywniej będą chłodzić. Różnicę w temperaturze powietrza u wylotu można poczuć już przy 3 butelkach. Ciekawe co będzie gdy uzbieram kilkanaście takowych i wypełnię pudło do brzegi butelkami z lodem. Nie mogę się doczekać c:

Dzięki za czytanie! Zapraszam na fanpage, do udostępniania i komentowania!

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.

Możesz również polubić…