PL2303HX – instalacja w systemie Windows 8 i 10

PL2303HX

Konwerter USB na RS232 TTL jest bardzo przydatnym urządzeniem. Za jego pomocą można modyfikować lub naprawiać routery jak i np. dyski twarde. Niestety każdy kto miał do czynienia z adapterem USB RS232 TTL zwanym Prolific PL2303HX wie że ciężko zmusić te urządzonko do działania w systemach Windows 8 oraz Windows 10.

Zacznijmy jednak od tego co jest powodem takiego stanu rzeczy. Z systemach wyżej wymienionych po podłączeniu tegoż adaptera jest on wykrywany, sterowniki są instalowane jednak po chwili widzimy błąd urządzenia „Kod 10”. Przyczyną tego jest fakt iż układy PL2303HX są FAŁSZYWE. Są to podróbki układów wyprodukowanych przez Prolific. Firma ta postanowiła przeciwdziałać temu procederowi blokując w sterownikach układy PL2303HX dla systemów Windows 8 i Windows 10. Jest jednak obejście tego problemu – instalacja starych sterowników które działają w 100% dobrze. Jak to zrobić przeczytacie poniżej.

Proces naprawy krok po kroku:

1. Zaczynamy od pobrania paczki z instalatorem z TEGO linku.
2. Wypakowujemy i instalujemy sterownik.
3. Podłączamy nasz PL2303HX.
4. Wchodzimy do menadżera urządzeń i szukamy kategorii „Porty COM i LPT„.
5. Szukamy naszego urządzenia Prolific i klikamy PPM i wchodzimy we właściwości.
6. Wybieramy „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu…„.

7. Następnie wybieramy „Pozwól mi wybrać z listy sterowników…”.

8. Upewniamy się że mamy zaznaczone „Pokaż zgodny sprzęt”.
9. Wybieramy najstarszy sterownik z listy (wersja sterownika na screenie nie jest zgodna z wersją dostarczoną w linku – wybierz najstarszy dostępny na liście!) i klikamy dalej.

10. Po chwili nasze urządzenie powinno być zainstalowane i gotowe do działania. Jeśli nie, może pomóc ponowne podłączenie urządzenia lub restart PC.

To by było na tyle. Mam nadzieję że pomogłem. Zapraszam do komentowania, udostępniania i lajkowania fanpage!

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.

Możesz również polubić…