Mysz Tracer Ghost Avago 5050 – recenzja
Sterowniki dla Avago 5050 dostępne pod tym linkiem: KLIK. Źródło pliku dostępne w treści recenzji.
Zostałem zmuszony kupić nową mysz, ponieważ w poprzedniej (ART AM-80) uszkodził się scroll. Wybór padł na Tracer Ghost Avago 5050 i mimo że wzorowałem się prawie że tylko wyglądem, wybór okazał się dobry.
Parametry myszy:
- Sensor: Optyczny, Avago 5050
- DPI: max 2800
- Odświeżanie: 500Hz (mimo że w aplikacji dostępne mamy 1000Hz)
- Przyciski: 7 przycisków z możliwością programowania makr
- Podświetlenie: Tak (czerwony, niebieski, zielony, fioletowy)
- Prędkość IPS: 150
- Oprogramowanie: Tak
- Złącze i komunikacja z PC: Przewodowa, USB
- Długość przewodu: 1,8m
- Zgodność z OS: Windows 98 SE, NT, ME, 2000, XP, Vista, 7, 8/8.1, 10
- Masa myszy: 158g
Jak napisałem wyżej, mamy dostępne oprogramowanie do tej myszki, jednakże nie jest ono wymagane ale ja je zalecam. Również czasem się może zdarzyć że myszka będzie wymagała zainstalowania oprogramowania, ponieważ system nie będzie mógł odnaleźć sterowników.
Samo oprogramowanie jest dość ciężko dostępne. Spędziłem trochę czasu na poszukiwaniach softu i na oficjalnej stronie Tracer’a go nie znalazłem. Soft znalazłem na blogu Sylwia & Nemezis84, dostępny pod tym linkiem: KLIK.
Kilka słów o samym oprogramowaniu
Soft jest w języku angielskim. W zakładce Main Control mamy możliwość programowania wszystkich, dostępnych przycisków makrami które sami stworzymy dostępnym Managerem lub makrami predefiniowanymi.
Bez softu mamy dostępne 4 poziomy ustawień DPI które są ustawione na sztywno. Jednak dzięki oprogramowaniu możemy sami sobie ustawić za pomocą suwaków takie DPI, jakie nam się podoba (maksymalnie 2750 DPI). Również możemy dostosować szybkość podwójnego kliknięcia.
W kolejnej zakładce Color Control możemy globalnie wyłączyć podświetlenie, ustawić intensywność podświetlenia i szybkość pulsowania światła.
W zakładce Advanced Control dostępne są głównie opcje typowo Windowsowe, takie jak szybkość przewijania stron przez scroll, szybkość poruszania się kursora po ekranie, przeźroczystość kursora, resetowanie sterownika oraz tzw. polling rate (liczba raportów – o tym później).
Poza tym jest również funkcja tworzenia profili. Dostępne mamy 5 slotów na profile.
Same oprogramowanie jest dość estetyczne, jednak zostawiam to ocenie własnej. Jest również proste w obsłudze i intuicyjne.
Soft jest bardzo przyjemny, niestety ma kilka minusów. Po pierwsze – przy każdym starcie systemu ładowany jest domyślny sterownik Windowsowy dla myszki i dopiero po kilku sekundach/minutach uruchamia się sterownik z softu wraz z ustawieniami które dostosowaliśmy. Towarzyszy temu chwilowe „zamrożenie” myszy. Na szczęście stan ten trwa maksymalnie 2-5 sekund.
Kolejnym minusem jest brak możliwości przypisania danego koloru do ustawienia DPI, mimo że w sofcie teoretycznie widnieje taka pozycja (chyba że nie rozkminiłem sposobu jak ją aktywować).
To tyle jeśli chodzi o oprogramowanie. Teraz co nieco o samej myszy
Mysz ma przewód w materiałowym oplocie dzięki czemu jest dość wytrzymały i nie musimy się martwić o szybkie przetarcie izolacji (co często mi doskwierało). Przewód jest również dość długi, u mnie nawet za długi. Większości powinien w zupełności wystarczyć.
Sama wtyczka USB wygląda bardzo ładnie. Pozłacane styki, plastik ma ładny kształt, nie koliduje z innymi portami w PC jednakże w laptopach niektórych może być z tym problem.
Myszka jest wygodna, nie jest za ciężka. Nie ma jakiś wymyślnych kształtów i nie powinno być problemu z przyzwyczajeniem się do nowego urządzenia. Przyciski są umiejscowione dobrze, nie ma problemu z dostępem do nich.
Mysz jest dość uniwersalna. Osoba z dużymi dłońmi nie będzie miała problemu z wielkością „szczura” dzięki przedłużonym przyciskom LPM i PPM.
Urządzenie posiada 2 duże ślizgacze które dobrze spełniają swoja funkcję.
Góra myszy składa się „matowego” plastiku pokrytego popękaną warstwą „gumy”. Bardzo ładnie wygląda to w połączeniu z wolnym pulsowaniem i czerwonym światłem – wygląda jak płynąca lawa. Scroll pokryty jest gumowym ringiem.
Scroll obraca się lekko. Rzadko, ale jednak zdarzyło mi się przypadkowo przesunąć stronę. Bardzo duży plus daję środkowemu przyciskowi który wciska się bez wielkiego oporu tak jak w ART AM-80 (przez co scroll pękł).
Trochę więcej o parametrach
Wrócę jeszcze do wspomnianego wcześniej polling rate. Liczba raportów to w skrócie liczba informacji jaką mysz wysyła w ciągu jednej sekundy do naszego komputera wyrażana w Hercach (125 raportów = 125Hz). Niektórzy gracze FPS ustawiają możliwie jak najmniejszy polling rate co często przekłada się na większa predykcję. Z kolei predykcja to korekcja ruchów. Powoduje to delikatne wygładzenie ruchów kursora co powoduje że kursor nie do końca porusza się tak, jak my poruszamy myszą. Gdy predykcja jest prawie że nieodczuwalna przyjmuje się jej brak.
W moim przypadku, między opcjami 1k Hz i 125Hz zaobserwowałem tylko tyle, że przy większej ilości Herców, kursor porusza się zawsze w tej samej prędkości. Zaś gdy ustawiłem 125Hz działało to jak swoista akceleracja kursora – kursor tym bardziej poruszał się szybciej im ja szybciej poruszałem myszą (np. ja poruszam myszą 1x a kursor w tym czasie 2x szybciej i analogicznie mysz 2x to kursor 8x szybciej).
Podsumowując
Generalnie mysz bardzo mi się podoba i jak na konstrukcję budżetową (kupiłem za 70zł w sklepie morele.net) spełnia swoja funkcję naprawdę bardzo dobrze, a drobne niedociągnięcia są szczegółami.
Zapraszam do lajkowania fanpage’a by otrzymywac najświeższe informacje o blogu oraz do komentowania!