Przejściówka ATX do płyty HP Compaq AP400

W jednym z pierwszych postów pisałem o stacji roboczej Compaq AP400 firmy HP. Problem z tą płyta główną jest taki, że posiada ona standardowe złącze ATX, lecz ma zamienione miejscami niektóre piny (scalony pin Standby +5V i PowerON sa głównym problemem) co uniemożliwiło mi podłączenie jakiegokolwiek innego zasilacza ATX poza dedykowanym który ma sporo wad. Płyta co prawda uruchamiała się na innym zasilaczu lecz nie było żadnej reakcji, zupełnie jakby płyta nie miała BIOSu. Postanowiłem zrobić przejściówkę ATX -> Compaq gdzie zamieniłbym odpowiednie piny miejscami. Niestety przejściówka mimo przeczytania ton tekstu na temat zasilaczy Compaq i sprawdzania pinów miernikiem nie ma prawa działać. Możliwe że zastosowanie jakiegoś układu sterującego PWR_ON i Standby 5V mógłby umożliwić zastosowanie jej.

Wziąłem stary kabel ATX i gniazdo ATX 24pin. Plan był taki, by przylutować przewody do pinów gniazda ale te które miały inne położenie – zamienić. Zrobiłem mnóstwo testów z tymi zamienionymi przewodami lecz płyta ciągle nie działała (piny zasilające takie jak 12V, -12V, 5V, 3.3V itp były standardowo rozmieszczone). Doszedłem do wniosku że porzucę ten projekt ponieważ jest bardzo ciężki lub praktycznie niemożliwy do wykonania bez sterowników sygnału PWR_ON.

Niestety są też negatywne skutki eksperymentowania z zasilaniem płyt – spalony kondensator na karcie Riser (który najprawdopodobniej był odpowiedzialny za napięcie 3.3V) oraz  spalony warystor w zasilaczu (przez błędne ustawienie włącznika 220V – 115V). Zasilacz udało się uratować przez wlutowanie warystora i poprawne ustawienie włącznika. Kondensatora na razie nie wymieniłem ponieważ nie mam zamiennika ale płyta działa poprawnie bez niego.

Zjarany kondensator:

Uszkodzony warystor:


Całość podczas pracy: