Modyfikacja LGA775 umożliwia wymianę procesorów przeznaczoną na tą podstawkę (Celeron/Pentium/Core 2 Quad/Core 2 Duo) na procesory przeznaczone do serwerów – podstawka LGA771 (Xeon). Procesory Xeon są zwykle tańsze, mniej prądożerne, chłodniejsze i wydajniejsze.
Sama modyfikacja socketu jest dość prosta, lecz wymaga pewnej ręki. Jednak zanim się zabierzesz do modyfikacji swojej płyty głównej, przeczytaj poradnik do końca. Informuję również że nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia czy niepowodzenia.
Ważną rzeczą jest to, że nie każda płyta główna, a konkretnie chipset i BIOS jakie się na niej znajdują, będzie obsługiwać dany model procesora Xeon. Co gorsza – procesory mają swoje rewizje i może się okazać że dana płyta główna obsługuje poprawnie dany model procesora Xeon, ale ten sam model procesora w innej rewizji już nie będzie obsługiwany.
Najlepsza metodą na 100% pewność czy procesor będzie działał z naszą płytą jest po prostu zmodyfikowanie LGA775 i próba uruchomienia komputera z tym procesorem. Jednakże jeśli ktoś nie chce marnować pieniędzy, to kompatybilność płyt i CPU można sprawdzić na delidded.com. Podane są tam modele płyty głównych, modele CPU jak i ich rewizje i czy dane modele ze sobą współpracują.
A teraz przejdźmy do samego modyfikowania. Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, jest oczywiście wymontowanie płyty głównej z komputera, usunięcie chłodzenia, past termoprzewodzących i wyjęcie procesora z płyty. Następnie bierzemy nożyk i delikatnie (by nie uszkodzić pobliskich pinów socketu) ucinamy dwie wypustki znajdujące się na ściankach podstawki (zaznaczone na czerwono na zdjęciu). Polecam ustawienie płyty w stabilnym miejscu, by płyta nam się nie przesunęła. Wypustki te nie dopuszczają do błędnego zamontowania procesora (LGA775) i przeszkadzają w zamontowaniu procesora Xeon, ze względu na inne rozmieszczenie wcięć na CPU.
Jeżeli procesor wszedł w podstawkę bez większych oporów, główny etap modowania jest za nami. Jednak jeśli procesor wchodzi z dużym oporem, to należy bardziej uciąć pozostałości wypustek. Kolejnym ważnym etapem jest modyfikacja samego procesora. Polega ona na naklejeniu specjalnego, plastikowego adaptera na rewersie procesora. Adaptery takie można tanio kupić na allegro. Ważne jest, by strzałeczka na adapterze po naklejeniu wskazywała na złoty trójkącik w rogu procesora. Jak to wygląda możecie zobaczyć na zdjęciu:
W tym momencie możemy już bez problemu zamontować procesor w płycie głównej, nanieść pastę, zamontować chłodzenie i uruchomić komputer.
Jeżeli płyta podaje poprawne napięcia na procesor, ustawia poprawne FSB, wykrywa odpowiednią ilość cache, wykrywa poprawny CPUID, model procesora i taktowanie – wszystko jest najprawdopodobniej w porządku. Jeśli nie, prawdopodobnie czeka Cię modyfikacja BIOSu płyty głównej lub w ogóle nie będziesz się mógł cieszyć procesorem Xeon ze względu na np. chipset na płycie który nie obsługuje Xeonów.
Jednakże o modyfikowaniu BIOSu płyty głównej nie będzie tutaj wzmianki. Możliwe że w przyszłości pojawi się takowy poradnik, a na ten moment musisz liczyć na porady w internecie. Na szczęście nie brakuje takowych.
Więcej o procesorach Xeon możesz poczytać TUTAJ. Zapraszam również do komentowania i lajkowania fanpage, by mieć stały dostęp do ważnych informacji i mniej ważnych „worklogów”. Link do fanpage w Menu pod Logo.