Jetway 694TAS – naprawa – wymiana kondensatorów

Płytę Jetway 694TAS opisałem w kolekcji. Defekt który posiada to uszkodzone (spuchnięte) kondensatory. Nadszedł czas by je wymienić.

Naprawa

Zacząłem od wylutowania spuchniętych kondensatorów. W sumie było 9 kondensatorów do wymiany – wszystkie w sekcji zasilania procesora. Na szczęście miałem na styk odpowiednią liczbę takich kondensatorów pozyskanych z innej płyty głównej (1500uF 6.3V). Oczyściłem pola lutownicze za pomocą odsysacza do cyny i wlutowałem nowe kondensatory.

Testy

Płytę podłączyłem, zainstalowałem CPU i RAM i przeszedłem do testów. Niestety okazało się że źle odczytałem z płyty polaryzację w miejscach 4 kondensatorów, przez co wybuchły. Na szczęście nie spowodowało to żadnych szkód w postaci uszkodzonego CPU. Wymieniłem uszkodzone kondensatory (niestety zabrakło jednego i musiałem wlutować nowy, o tych samych parametrach, lecz o innej obudowie) i ponownie przetestowałem płytę. Tym razem wszystko zadziałało. Testowałem płytę programem prime95 na opcji „Maximum power consumption” z procesorem Intel Celeron 1.3GHz (Tualatin). Płyta działa stabilnie. Z czasem czeka ją tylko aktualizacja BIOSu.

Zapraszam na fanpage oraz do komentowania i udostępniania!