AZTech AZT 2316A – karta dźwiękowa ISA

AZTech AZT 2316A

Karta dźwiękowa o której mowa to karta oparta na układzie AZTech AZT 2316A.

System Windows 98SE raportuje że jest to rzekomo karta AZTech Sound Galaxy Washington 16. Niestety z tego co znalazłem w sieci karta Washington 16 jest oparta na układzie 2316-S oraz brakuje jej aż 3 złącz dla napędów CD/IDE.

Specyfikacja:

  • Model: AZTech Sound Galaxy Washington 16 (?)
  • Układ: AZT 2316A
  • Interfejs: ISA 16bit (Plug & Play)
  • Porty: MIDI/GamePort, Wejście Liniowe, Mikrofon, Wyjście Liniowe, Głośnik
  • Złącza wewnętrzne: MIDI, Expansion Connector, Panasonic CD-ROM connector (IDE), Mitsumi/AZTech CD-ROM connector (IDE), Sony CD-ROM connector, IDE connector oraz złącza wewnętrzne (goldpiny) elektrycznie zgodne z portami na śledziu
  • Audio: N/A
  • Inne: OPL3 (Yamaha YMF262-M), wzmacniacz audio 2x 6W stereo (TDA1517), możliwość wyboru typu mikrofonu, możliwość zmiany adresu bazowego, kontroler IDE
  • OS: DOS, Windows 9X, NT (możliwa obsługa innych systemów)

Przeprowadzałem testy w systemie Windows 98SE na platformie opartej na procesorze Pentium 133MHz. Testowałem na karcie wyjście liniowe podłączając przewód jack-jack do karty a drugą wtyczkę do wejścia liniowego w moim PC. Testowałem również port głośnikowy przy pomocy słuchawek Ozone Rage ST. Testowałem też wejście liniowe za pomoca kabla jack-jack i telefonu.
Wyniki są takie że karta działa bardzo dobrze i gdyby nie lekko słyszalne szumy i szumy elektroniczne żałowałbym że nie mam portu ISA w swoim PC. 😉
Ciekawostka – kartę testowałem odtwarzając pliki OGG 500Kbps oraz MP3 320Kbps w programie Winamp na Windowsie 98SE i, jak już wspomniałem, procesorze Pentium 133MHz. Takie taktowanie wystarcza by odtworzyć MP3 i OGG ale zmieniając taktowanie na 100MHz pliki OGG odtwarzają się w zwolnionym tempie a system jest strasznie obciążony.

Próbowałem również uruchomić zintegrowany na karcie kontroler IDE/CD-ROM jednakże system nie wykrywa takiego urządzenia, zmiana stanu zworek nic nie daje a ręczne zainstalowanie sterownika zwraca błąd „brak urządzenia”. Jeśli ktoś ma dobre sterowniki do tej karty i jej kontrolera chętnie bym takowe przyjął (kontakt w komentarzu lub prywatna wiadomość na fanpage).

Karta również jest zgodna ze standardem Sound Blaster – to znaczy że nie trzeba instalować dodatkowych sterowników dla systemu DOS. Wystarczy jedynie odpowiednia modyfikacja pliku autoexec.bat:
SET BLASTER=A220 I5 D1 T4
SET GALAXY=A220 I5 D1 P530 K10 T6

To by było na tyle. Dziękuję za czytanie i zapraszam do komentowania, udostępniania i lajkowania fanpage.

Aveo

Moją główną pasją jest informatyka i retroinformatyka. Interesuję się również przemysłem ciężkim takim jak kopalnie czy kolej. A co za tym idzie również nie pogardzę urbexem, fotografowaniem, dokumentowaniem różnych miejsc i obiektów. Poza tym zajmuję się okazjonalnie ogólną elektroniką oraz robotyką. Posiadam małą hodowlę roślin owadożernych, lubię geocaching. Należę również do fandomu furry; Uwielbiam cyberpunk i podobne.

Możesz również polubić…