Asus P5B Deluxe – najlepsza i najtaniej zdobyta płyta w mojej kolekcji!

Te znalezisko mogę określić chyba najbardziej szczęśliwym jakie mi się wydarzyło. Udało mi się kupić Asusa P5B Deluxe za 20zł!

Specyfikacja:

 • Obsługa CPU: Core 2 Extreme, Core 2 Duo, Core 2 Quad, Pentium, Celeron, Celeron D, Pentium D, Pentium Extreme (socket 775, wsparcie dla 45nm CPU, obsługa HyperThreading)
 • FSB: 1333/1066/800/533MHz
 • RAM: 4 sloty DDR2 800/677/533, max 8GB, non-ECC, non-buffered
 • Chipset: P965
 • Most południowy: ICH8R z Fast Memory Access
 • LAN: Podwójny, gigabitowy LAN, Marvell PCI-E LAN oraz PCI Gigabit LAN wraz z AI NET2
 • Audio: 8 kanałowy kodek ADI AD1988B
 • Porty: 3 PCI, 3 PCI-E (x16, x4/2, x1/off)
 • BIOS AMI
 • 2 kanały ATA 133 (JMicron JMB363), 6 portów SATA II (ICH8R, RAID 0, 1, 5, 10, HotPlug, NCQ), 1 port SATA II (JMicron JMB363, RAID 0, 1, 5, 10, JBOD, HotPlug, NCQ)
 • Dodatkowe: 8 fazowa, chłodzona sekcja zasilania, Asus Ai Lifestyle (m.in. Asus Crystal Sound, Asus EZ DIY), Asus MyLogo 2, funkcje OC (Ai NOS, Ai Overclocking, PEG Link, Ai Booster, vDIMM, vCore, vChipset, Stepless Frequency Selection, Asus C.P.R.), kontroler FireWire, 8 portów USB 2.0 (4 na tylnym panelu i 4 na dodatkowe złącza), port eSATA II (JMB363, RAID 0, 1, 5, 10, JBOD)

Dlaczego więc tak tanio?

Płyta była tak tania ze względu na wadę – nie uruchamiała się. Problemem jest prawdopodobnie chipset lub BIOS. Dlaczego? Ponieważ płyta faktycznie nie uruchamiała się w różnej konfiguracji. Ogrzałem więc hot airem chipset i płyta wystartowała, zdążyłem zaktualizować BIOS do najnowszej wersji i wychłodziłem chipset by sprawdzić czy to jego wina. Jednakże ogrzałem układ dość słabo i nie na tyle długo by zdążył się zrobić reflow a płyta działa do dziś przez 2 tygodnie.

Płytę testuję średnio codziennie lub co dwa dni uruchamiając ją na jakiś czas i bawię się BIOSem, Memtestem i Windowsem XP PE. Pierwszy test jaki wykonałem to oczywiście prime95 z Hire’s Boot CD pod Windowsem XP PE. Sprawne porty wszystkie. Nie sprawdzałem jedynie FireWire, FDD, COM, PCI-E x1, SPDIF, eSATA, audio.

Będę płytę testował jeszcze jakiś czas tak jak dotychczas. Jeżeli to uszkodzenie BGA – na bank płyta znów padnie za jakiś okres czasu. Jednak mam nadzieję że to jednak wina BIOSu. Pożyjemy, zobaczymy.
Płyta jest wręcz genialna, zakochałem się w niej. Udało mi sie podkręcić w mniej niż minutę Core 2 Duo E6750 z 2.66GHz do 3.15GHz osiągając na boxowym chłodzeniu prawie równe 100*C. Potrzymałem tak CPU przez kilka minut i płyta nie odmówiła współpracy. Jeżeli przejdzie dłuższe testy pomyślnie, będzie na niej pracował Core 2 Quad Q6600.

Modding

W płycie wprowadziłem kilka modyfikacji. Między innymi usunąłem miedzianą blaszkę z logiem Asusa z radiatora chipsetu i zamontowałem 4 centymetrowy wentylatorek na chłodzeniu chipsetu bo ten lubił się grzać a przy okazji dzięki heat pipe szybciej będzie chłodzona sekcja zasilania. Wentylatorek na razie jest bez PWM, lecz przymierzam się do zakupu 4 centymetrowego wentylatorka SilentiumPC Zephyr. Myślę też nad zmianą chłodzenia mostka południowego. Mostek ten potrafi się rozgrzać tak, że nie da się dotknąć chłodzenia. Napiszcie mi proszę czy warto zmieniać radiator.

Dzięki za czytanie. Zapraszam na fanpage, do lajkowania, udostępniania i komentowania!