Asus A6RP-AP002 cz. 3 – naprawa zawiasów

Kupiłem odpowiednie śrubki więc nadszedł czas na naprawę zawiasów w laptopie Asus A6RP-AP002. Była o nim już mowa wcześniej TU i TU. Przeczytacie tam m.in. jego parametry i co jeszcze mu dolegało.

Zawiasy w tym laptopie to konstrukcyjna porażka.

Są jedną z częściej występujących usterek w tym modelu. Wszystko za sprawą wtopionych w plastik tylej części klapy, nakrętek. Mają one za zadanie usztywniać cały zawias. Niestety przez naprężenia i małe rozmiary tych nakrętek, plastik ten po prostu się kruszy, a przednia część obudowy klapy pęka.

Naprawa

Postanowiłem to naprawić przewiercając tył obudowy klapy, śrubki i nakrętki fabryczne zamieniając na swoje i przykręcić zawias do obudowy na sztywno.

Naprawa sprowadzała się do rozwiercenia otworów na śrubki w obu zawiasach. Było to nie lada wyzwanie bo zawiasy okazały się na tyle twarde, że nawet wiertło do stali i wkrętarka miała problemy by przewiercić to bydle. A ja się przekonałem że okulary ochronne to jednak podstawa (oberwanie gorącym opiłkiem w oko boli…).

Następnie musiałem wywiercić otwory w obudowie klapy w miejscu gdzie wcześniej wtopione były nakrętki.
Kolejno trzeba było skręcić zawiasy, matrycę z założonymi zawiasami włożyć do obudowy i na wystające z obudowy gwinty trzeba było nakręcić nakrętki które usztywniały zawias. Następnie nożycami do stali obciąłem nadmiar gwintu i zeszlifowałem go za pomocą koła z papieru ściernego zamontowanego w wkrętarce.
Przed szlifowaniem wygląda to tak:

Potem złożyłem klapę do kupy i przykręciłem do laptopa. Wolną przestrzeń między zawiasem a przodem klapy zalałem odrobiną kleju na gorąco by dodatkowo konstrukcję usztywnić.

Generalnie mój pomysł okazał się trafiony – zawiasy nie ruszają się, są sztywne i nie wyłamują dalej obudowy. Nie wygląda to co prawda mega estetycznie ale nie na estetyce mi zależało.

Zapraszam do lajkowania fanpage, udostępniania i komentowania. Zapraszam również na inne moje wpisy!